Kobieta na siłowni czyli korzyści z treningu oporowego dla pań

Czasy się zmieniają i ludzie stają się coraz bardziej świadomi i mądrzejsi – w branży fitness również. Pamiętam swój pierwszy wyjazd za wielką wodę i swoje pierwsze wrażenia w tamtejszej siłowni.

Czytaj więcej: Zalety treningu siłowego dla Pań

Pomysł treningu cardio na czczo budzi od dawna mnóstwo kontrowersji wśród ćwiczących i posiada tyle samo zwolenników co przeciwników. Wiele przeprowadzonych badań potwierdza pozytywne aspekty treningu na czczo, jednak również trening taki posiada swoją gorszą stronę. Poniżej opisane są główne wady i zalety treningu na czczo oraz konkluzja.

Czytaj więcej: Cardio na czczo - ćwiczyć czy nie ćwiczyć?

Przez dziesięciolecia amatorzy wyrzeźbionej sylwetki wychodzili z założenia o obowiązkowych aerobach w celu spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej. Trenowali całymi godzinami na sali fitness odmierzając czas trwania treningu, liczyli tętno i spalone kalorie. Prawdziwy przełom nastąpił pod koniec ubiegłego wieku kiedy to naukowcy wraz z trenerami opracowali system treningu HIIT (z ang. High Intensity Interval Training). Najbardziej znanym przykładem zastosowania treningu HIIT stanowi japońska kadra panczenistów, która przygotowywana była do Igrzysk Olimpijskich w 1996r na podstawie systemu treningowego opracowanego przez słynnego naukowca Izumiego Tabate. Początkowo głównym założeniem treningu HIIT była poprawa wydolności tlenowej organizmu zawodnika, siły oraz szybkości. Zamierzone cele zostały osiągnięte, jednak ponadto naukowcy dowiedli skuteczności treningu na spalanie tkanki tłuszczowej. Coraz więcej pozytywnych wyników badań przyczyniło się do rozprzestrzenienia systemu treningowego w fitness klubach na całym świecie.

1

 

Czytaj więcej: Trening HIIT - prawdziwy hit w spalaniu tłuszczy

Okres letni mamy już praktycznie za sobą i wielu z nas zaczyna myśleć o rozwoju siły i masy mięśniowej. Coraz częściej odwiedzamy sklepy z suplementami poszukując „złotego środka” do osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Wielu decyduje się suplementować popularną kreatyną. Zanim jednak zaczniemy swoją przygodę z kreatyną, należy dokładnie się zaznajomić z jej działaniem, aby zoptymalizować jej wpływ na nasz organizm.

 

Czytaj więcej: Kreatyna - złoty suplement każdego sportowca

Coraz częściej w mediach można usłyszeć i przeczytać o nowym rodzaju treningu Cross Fit. Nazwa ta staje się już rozpoznawana praktycznie na całym świecie. Siłownie zapełniają się klientami, którzy wraz z pomocą trenerów personalnych ćwiczą w celu polepszenia swojego ciała, sprawności oraz zdrowia. Czy jest to swoista rewolucja w branży fitness czy to tylko chwilowa moda? Na czym polega fenomen treningu Cross Fit?

Czytaj więcej: Cross Fit - trening XXI wieku