Coraz częściej w mediach można usłyszeć i przeczytać o nowym rodzaju treningu Cross Fit. Nazwa ta staje się już rozpoznawana praktycznie na całym świecie. Siłownie zapełniają się klientami, którzy wraz z pomocą trenerów personalnych ćwiczą w celu polepszenia swojego ciała, sprawności oraz zdrowia. Czy jest to swoista rewolucja w branży fitness czy to tylko chwilowa moda? Na czym polega fenomen treningu Cross Fit?

Historia - Rozwój

Trening Cross Fit został opracowany na początku naszego wieku w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Początkowo trening służył do ogólnej poprawy sprawności fizycznej tamtejszych policjantów, jednak w bardzo szybkim tempie stawał się coraz bardziej popularny. Liczne badania naukowe wykazały mnóstwo benefitów płynących z tego rodzaju treningu, co miało znaczący wpływ na rozpowszechnienie tej aktywności ruchowej na naszym globie.

Założenia Treningu

Trening Cross Fit przyczynia się do utraty zbędnej tkanki tłuszczowej oraz do poprawy tonusu mięśniowego. System ćwiczeń opiera się na założeniu poprawy takich cech motorycznych jak: siła mięśniowa, wytrzymałość, szybkość, dynamika, siła eksplozywna, balans, koordynacja. Dokonać tego można poprzez właściwie opracowany zestaw ćwiczeń. Ćwiczenia powinny być dobrane w odpowiedniej kolejności i wykonywane na zasadzie obwodu. Zaletą treningu jest jego dynamika oraz nieograniczona wszechstronność. Atrakcyjnym jest również fakt, że każdy z treningów zawiera inny zestaw ćwiczeń (tzw. Workout of the Day), a więc trenujący nigdy nie wpadnie w stagnację i nie znudzi się ćwiczeniami. W treningu przeważają ćwiczenia wielostawowe, kompleksowe które pomagają nam później w funkcjonowaniu w życiu codziennym. Trening składa się również z ćwiczeń plyometrycznych, kalistenicznych (trening z użyciem własnego ciała) a ze sprzętu wyróżnić należy: FitBall, Bosu Ball, TRX, skakanki, taśmy, piłki lekarskie, jump boxy, itp. oraz ciężary wolne takie jak  sztangi, hantle, Kettlebell. Tak naprawdę możliwości treningu są nieograniczone i nie ma konieczności użycia do niego praktycznie żadnego sprzętu. Co więcej, cały trening Cross Fit można wykonać w terenie. Obecnie bardzo popularne są treningi przeprowadzane na plaży, w górach, czy też w parkach miejskich (tzw. Boot Camp). Treningi takie stają się coraz bardziej powszechne również w naszym kraju.

 

 

 

Dla kogo

Trenować Cross Fit mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. W krajach zachodnich prowadzony jest nawet trening Cross Fit Kids (trening dla dzieci). Trenują zarówno amatorzy jak i profesjonalni sportowcy. Obecnie organizowane jest mnóstwo zawodów Cross Fit z mistrzostwami świata włącznie. Pamiętać należy o tym, że źle przeprowadzony trening bez przestrzegania zasad wykonywania techniki ćwiczeń przyczynić się może do pojawienia wielu urazów i kontuzji. W zachodnich społeczeństwach, ale i również coraz bardziej w Polsce wzrasta świadomość ryzyka z niewłaściwie przepracowanego treningu stąd coraz bardziej powszechne stają się treningi personalne. Fakt faktem coraz więcej ludzi „zaraża się” tą wspaniałą formą aktywności ruchowej z czego należy się tylko cieszyć bo nie ma lepszej inwestycji jak ta we własne zdrowie i ciało.

Wojciech Gładysz

Trener Personalny

 

Dietetyk w Sporcie